FAQ: Často kladené otázky

Krátka odpoveď: Áno.
Respirátor funguje opačne ako rúško. Po jeho nasadení filtruje vzduch, ktorý vdychujete a zachytáva škodlivé látky (prach, dym, kvapalná hmla (tzv. aerosól)), aby sa nedostali do Vášho dýchacieho systému. A presne to je pri výskyte koronavírusu potrebné. Respirátory nájdete v troch ochranných triedach (FFP1, FFP2, FFP3), ale pre ochranu proti vírusom (aj koronavírusu) si pýtajte iba triedu FFP2 alebo FFP3.
Krátka odpoveď: Nie.
Rúško zadržiava Vami vykašlané alebo kýchnuté infekčné „mikrokvapôčky“, aby sa neprenášali ďalej. Takže chráni okolie pred chorým človekom. Avšak naopak to neplatí, vírus sa k chorému bez väčších problémov dostane.
Krátka odpoveď: Áno.
Náš výrobca je schopný dodávať 500 000ks rúšok týždeňne a 150 000ks respirátorov ochrannej triedy FFP2 týždeňne.
Krátka odpoveď: Áno.
Respirátory je možné opakovane dezinfikovať zmesou (80% etylakoholu 3% peroxidu vodíka a vodou ). Postriekať rozprašovačom, nechať vyschnúť a môžete opakovane použiť.
Naše respirátory sú na viac použití. Respirátor treba pravidelne dezinfikovať a čistiť a vymeniť by ste ho mali ak už je viditeľne znečistený alebo poškodený. Záleží to podľa používania, zvyčajne však vydrží pár týždňov.
Tento vírus patrí do rodiny koronavírov, ktoré napádajú dýchacie ústrojenstvo a spôsobujú bežné prechladnutia, ale aj smrteľné respiračné problémy. Z nedávnej histórie tejto víro-rodinky si pamätáme na vírusy SARS aj MERS, ku ktorým má tento vírus blízko, aj keď zatiaľ sa zdá, že úmrtnosť na koronavírus je nižšia.
Keďže je 2019-nCoV v tejto rodine nováčik, nie je prebádaný, nie je známa liečba a neexistuje vakcína. Liečba zatiaľ spočíva v tlmení príznakov chorého.
Šíri sa z človeka na človeka kvapôčkami pri hovorení, kýchnutí, kašlaní, dotýkaní sa, pri podávaní rúk, dotykom infikovaných predmetov.
Typickými príznakmi sú respiračné ťažkosti, vysoká teplota, kašeľ, dusivosť, dýchavičnosť, ktoré sú veľmi podobné chrípke. Vo vážnych prípadoch môže infekcia viesť k zápalu pľúc, akútnemu respiračnému syndrómu, zlyhaniu obličiek a v najhoršom prípade ku smrti.
Že najdôležitejšou ochranou proti koronavírusu je dôkladné umývanie rúk, nechytanie si očí neumytými rukami, používanie respirátora, vyhýbanie sa chorým ľuďom a samozrejme aj nosenie rúška, ktorým zabránite bezprostrednému šíreniu nákazy.
TOP